Telia koos Unifiedpostiga teeb e-kviitungi laialdaselt kättesaadavaks

230000 m-parkimise klienti saavad esimesena Euroopas kasutada ainulaadset mobiilset e-kviitungit

Telia koostöös Unifiedpostiga teeb e-kviitungi laialdaselt kättesaadavaks. See tähendab, et harjumuspärase paberkviitungi asendab elektroonsel kujul ostutehingu järel mobiiltelefoni või otse ettevõtte raamatupidamisse liikuv e-kviitung. Tegemist on esimese mobiiltelefonis kasutatava e-kviitungiga Euroopas.

Telia ärikliendiüksuse juhi Holger Haljandi sõnul saavad esimestena e-kviitungi kasutusele võtta m-parkimise äpi Pargi.ee kasutajad. “E-arvel on Eestis juba pikk ajalugu, aga täna saame pakkuda esimest mobiilirakendusest edastatavat e-kviitungi lahendust Euroopas. Muutes ostuprotsessi täiesti digitaalseks, teeme kasutajate elu mugavamaks ja teenused keskkonnasõbralikumaks,” räägib ta.

Andrus Kaarelson, Unifiedposti tegevjuht ütleb, et Eesti on e-riigina tegemas järgmist tehnoloogiamaastikku muutvat sammu. Unifiedpost on koostöös Teliaga loonud e-kviitungi kasutamise lahenduse, mis võiks olla aluseks nii Eesti kui ka Euroopa Liidu e-kviitungi rändluslahendusele. “Unifiedposti e-arve platvormil töötav e-kviitung aitab vähendada tekkivat paberimahtu,” lisab Kaarelson.

Mobiilse e-kviitungi peamine väärtus kasutajale seisneb selles, et peale maksetehingut saadetakse makset kinnitav e-dokument otse ettevõtte raamatupidamisse. E-kviitungi elektroonilise dokumendiga koos edastatakse raamatupidamisse ka PDF-manus, kust on lihtne näha kõiki ostutehinguga seotud andmeid.

Kasutaja saab teha ühekordse seadistuse ja ettevõtte või eraisiku maksekaardiga tasudes läheb e-kviitung alati automaatselt teele ning nii jääb ära pabertšeki digiteerimine või käsitsi sisestamine. Kui klient kasutab erinevaid maksekaarte, saab ta lähiajal täiendatavas versioonis teha ka eri maksekaartide kohaseid e-kviitungi suunamisi. Kasutaja saab ka juba varem äppi salvestatud kviitungeid vajadusel hiljem suunata e-kviitungina raamatupidamisse. Eestis on 230 000 m-parkimise kasutajat.

E-kviitungi turule toomine haakub Andrus Kaarelsoni kinnitusel Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) reaalaja majanduse 2021. aasta programmiga, kus prioriteetsel kohal on e-kviitungi standardi loomine, mis ühtiks Euroopa Liidu välja töötatava e-kviitungi standardiga. Reaalaja majanduse tööplaanis on ette nähtud e-kviitungi laialdane kasutuselevõtt aastaks 2025.

Mis on e-kviitung?

E-kviitung on struktureeritud, standardiseeritud masinloetav dokument, mis lisaks e-arve infole sisaldab ka makseinfot. E-kviitung liigub automaatselt ja reaalajas müüja kassasüsteemist läbi e-kviitungi operaatorite juriidilise isiku raamatupidamissüsteemi või eraisiku mobiilirakendusse.