Päikeseparkide akude hinnad langevad ja tasuvusaeg lüheneb

Päikeseparkide akude hinnad langevad ja tänaste elektrienergia hindade juures saab arvestada 4-5 aastaese tasuvusajaga. Elektrienergia salvestuslahenduste pakkuja FusioCell on saanud päikesejaamade operaatoritelt 160 akukonteineri tellimust, et neid paigaldada 2025. aastal.

FusioCelli tegevjuhi Lauri Lotamõisa sõnul kasvab akude osatähtsus päikesejaamades ja nende hinna langemine rõõmustab väiketootjaid. „Akude hinnad on tulnud kõrgustest alla ja tasuvusaeg on saanud väga atraktiivseks ka skeptilisemate investorite jaoks. Tänaste elektrienergia hindade juures saame rääkida 4-5 aastasest tasuvusajast,“ kinnitab ta.

FusioCell on toonud turule akulahenduse Power-BESS 200, millega saab katta paljude Eesti päikeseparkide vajadusi. See on mõeldud 50kW päikesejaamade tarbeks, tema mahutavus on 200 kWh ja käibemaksuta hind algab 65 000 eurost. Lahendus sobib nii tavalisele kui ka toetust saavale päikesepargile, samuti ka niisama tarbijatele, ettevõtetele – neile, kes suurt konteinerit osta ei soovi. „Näeme nõudlust just põlluparkide pidajate juures, kus ei ole soojustatud hoonestust akude jaoks ning seal on mõistlik kasutada valmis toodet. Hetkel on huvi toote vastu väga suur, läbirääkimised käivad 160 sellise akukonteineri paigalduseks 2025 aastal,“ räägib Lotamõis.

Päikesepark põllu peal lubab teenida 50-70 eurot megavatt-tunni eest. Kui sinna lisada akukonteiner, siis on võimalik saada 120 eurot, osalemine paindlikkusturul annab aga juba 148 eurot. Tulemus sõltub elektrihinnast, kui päikesepark saab võrku müüa 200 eurot megavatt-tunni eest, siis aku ja paindlikkusturuga kombineeritult ulatub teenistus isegi 500 euroni. Toodud numbritest on toetused maha arvatud.