Linti lõikavad läbi tehase juht Tormis Vilberg, Fabrice Didier Saint-Gobainist ja Leca Internationali juht Harald Cholewa.

In Nomine andis teada, et Saint-Gobaini kontserni kuuluv Leca Eesti taaskäivitas Häädemeestel Fibo ExClay tehases kergkruusa tootmise võimsusega 350 000 kuupmeetrit aastas. Toodang on suunatud Eestisse, Lätti ja Leetu ning ekspordiks. Tehasesse investeeriti üle 2 miljoni euro.

Leca Eesti Baltikumi müügijuht Eik Erich Tahk ütleb, et nõudlus ehitusmaterjalide järele suureneb ning Häädemeeste tehas on ainus sellise kvaliteedi ja sertifikaatidega kergkruusa tootja Balti riikides. Kergkruusa põhikasutusala on hoonete ehitusel, aga ka taristuehituses. Sellega saab teede- ja raudteede ehitust kuluefektiivsemaks ja keskkonnasõbralikumaks muuta. „Lisaks mängib kergkruus olulist rolli linnade roheliseks muutmisel, kruus annab taimedele õhulise kasvukeskkonna, aitab sademevett ära juhtida ja üleujutusi vältida. Kruusatootmise taaskäivitamisest võidab kogu Baltikumi ehitusturg,“ kinnitab Tahk.

Fibo ExClay tehase juht Tormis Vilberg räägib, et pool toodangust jääb puistena müüdavaks kergkruusaks ja siin on suure tähtsusega eksport – just väljus laev 6500 kuupmeetri kruusaga Rootsi poole. Teine pool aga kulub Fibo plokkide ja silluste tootmiseks.

“Kergkruusa tootmine on nutikas viis anda planeedile rohkem kui me temalt võtame. Ühest kuupmeetrist siit kaevandatud savist valmistame me viis kuupmeetrit kergkruusa,” kinnitab Vilberg. Häädemeestel on kergkruusa valmistamiseks rohkesti savi, erinevalt kruusast ja liivast see niipea otsa ei saa.